piątek, 4 maja 2012

MAJÓWKOWY ZAWRÓT GŁOWY


Święto Pracy.



Święto wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniające strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, obchodzone jest od 1890 roku. W Polsce i Europie obchodzone jest dnia
1  maja.
 Data ta została wybrana, aby upamiętnić strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. W PRL-u i innych krajach socjalistyczny uważane było za najważniejsze święto państwowe. Podczas corocznego święta klasy robotniczej organizowana różnego rodzaju pochody wiece i zgromadzenia, w których obecność prawie zawsze była obowiązkowa. Po upadku komunizmu święto to trochę straciło na znaczeniu, a nowe pokolenia nie celebrują tego dnia w tak zagorzały patriotyczny sposób jak dawniej. Współcześnie  Europa organizuje tak zwany Euro-Mayday ( 1 maja zwany jest w krajach anglosaskich May Day)Nie jest to raczej święto klasy robotniczej a ruch na rzecz zhumanizowania pracy i życia wszystkich ludzi pracujących. Obchody Euro May Day zapoczątkował Mediolan, w roku 2004 pomysł podchwyciła Barcelona a już rok później obchody Euro Mayday odbywały się w całej Europie. W 2005 roku Euro Mayday świętowało około 200.000 Osób.



 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.



Polskie święto obchodzone od 2004, wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004
Święto obchodzone pomiędzy Świętem Pracy a Świętem Konstytucji 3 maja.
Data ta nie została wybrana przypadkowo. Znane są dwa powodowy, dla których właśnie 2 Maja został ustanowiony Świętem Flagi Rzeczypospolitej.
Po pierwsze tego dnia zdobywający Berlin żołnierze  z  Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na Kolumnie Zwycięstwa Tiergarten w Berlinie Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak, aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.
Święto to obchodzi się poprzez organizowanie różnego rodzaju akcji i manifestacji politycznych. Przykładowo, w Świnoujściu, w 2011 r. ponad 600 osób zgromadziło się na plaży, by z trzymanych białych lub czerwonych kartek utworzyć polską flagę.






Inka




Inka


 

 

Czas zdjąć flagę, jak to zrobić?


krok 1
Flagę spuszczamy z masztu i odczepiamy ją od linki (uważamy, aby flaga nie dotknęła ziemi). Dwie osoby rozpościerają ją i odwracają w taki sposób, aby odwrotna strona flagi znajdowała się na wierzchu. Pierwsze dwa złożenia powinny wykonać dwie osoby.
krok 2

Składanie flagi 2 Składanie flagi 2

Flagę zaczynamy składać od czerwonej strony na szerokości 1/3 flagi.
krok 3

Składanie flagi 3 Składanie flagi 3

Teraz składamy białą część zginając ją w 1/3 szerokości flagi i zakładamy na wcześniej złożoną część czerwoną
krok 4

Składanie flagi 4 Składanie flagi 4

Flaga po złożeniu jest z wierzchniej strony teraz cała biała.
krok 5

Składanie flagi 5 Składanie flagi 5

Jedna osoba trzyma flagę z lewej strony (trzyma jej czołową część), zaś druga składa flagę 7 razy. Rozpoczyna się składanie od lewej strony na prawą.
krok 6

Składanie flagi 6 Składanie flagi 6

Teraz osoba stojąca z lewej strony składa pozostałą część flagi. Powstały trójkąt należy włożyć w kieszeń trójkąta wcześniej złożonego.
krok 7

Składanie flagi 7 Składanie flagi 7

Teraz przekazujemy złożoną flagę innej osobie. Złożoną flagę należy podać w taki sposób, aby najdłuższy bok trójkąta był skierowany ku danej osobie.


 

 

Święto Konstytucji 3 maja.

 

Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją..
Ustawa została zaprojektowana w celu ograniczenia "Złotej Wolności" Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz po to by zlikwidować wady systemu politycznego.Konstytucja zrównała politycznie mieszczan i szlachtę oraz stawiła chłopów pod obronę państwa. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy na Litwie obchodzono święto Konstytucji 3 maja.







 




Moi drodzy mam dla was relację z przebiegu Majówki w Gminie Dziwnów. Z uwagi na to że zbliża się weekend i prawdopodobnie większość z was nie poświęci zbyt wiele czasu na internetowy relax, postanowiłam przełożyć majówkową fotorelację na przyszły tydzień.


***

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz