"Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie."
— Albert Einstein
W dniu Dzisiejszym obchodzony jest nie tylko międzynarodowy dzień astronautyki ale również dzień lotnictwa!
Z te okazji przygotował trochę ciekawostek dotyczących bazy Lotnictwa Morskiego oraz lotniska znajdujących się w Dziwnowie w okresie przedwojennym oraz podczas II Wojny Światowej.
ikamien.pl |
Baza lotnictwa morskiego w Dziwnowie istniała w latach 1935-1950 . Prace nad stworzeniem tejże bazy Niemcy rozpoczęli w roku 1935. Tereny na zachód od Dziwnowa zostały przejęte przez Luftwaffe oraz na obszarze półwyspu Międzywodzkiego zbudowano budynki potrzebne do obsługi lotniska . Zadaniem stacjonujących tam formacji miała być kontrola żeglugi na wodach Bałtyku oraz szkolenie jednostek lądowych Luftwaffe. Powstała w ten sposób baza nosiła nazwę Fliegerhorst-Kommandant 8./Dievenow.
Jako pierwsze w bazie w roku 1937 zostały wykorzystane wodnosamoloty Heinkel He 60 i Dornier Do 18. Przez krótki czas w okresie wojny baza została wykorzystana do nalotów bojowych , lecz z czasem przywrócono jej szkoleniowy charakter.
15 czerwca 1944 baza została zaatakowana przez samoloty należące do amerykańskiej Armii Powietrznej
Pod koniec wojny baza została wykorzystana przez lotnictwo minowe. W 1944 roku z Dziwnowskiej bazy wyruszyły Junkersy z podwieszonymi wykrywaczami które miały za zadanie rozminowanie dno Bałtyku.
ikamien.pl |
Dziwnów został zdobyty dopiero 4 maja 1945 r. Wiele samolotów i wodnosamolotów przetrwało wojnę. Część z nich Niemcy pozostawili na Zalewie , sprzęt latający stał też w z dłuż drogi pomiędzy Dziwnowem a Międzywodziem Do dziś zachował się między innymi potężny hangar na wodnosamoloty który można zobaczyć podczas wycieczkowego rejsu z Dziwnowa do Kamienia Pomorskiego. Jeden z samolotów , prawdopodobnie Heinkel He 115 oraz wielozadaniowy samolot Fieseler Fi -156 wciąż leży na dnie Zalewu Kamieńskiego.
ikamien.pl |
Dodatkowo w Dziwnowie istniał Pierwszy Batalion Szturmowy -Jednostka została sformowana w listopadzie 1961 r. jako 26 Batalion Dywersyjno-Rozpoznawczy w Krakowie. W 1964 r. batalion przedyslokowano do Dziwnowa i rozkazem Ministra ON z 8 maja 1964 r. zmieniono nazwę na 1 Batalion Szturmowy. Sztandar wręczono 12 października 1966 roku.
Jacek Szymeczko. Gazeta.pl |
Jacek Szymeczko. Gazeta.pl |
Do początku lat 70 XX w. wszyscy żołnierze obowiązkowo uczyli się języka niemieckiego. Oprócz tego nauczano także języka angielskiego oraz języków skandynawskich. W późniejszych latach języków obcych uczyli się tylko oficerowie. Przez pewien czas w jednostce istniały kompanie „angielska” i „niemiecka”, w których posługiwano się tymi językami także przy wydawaniu rozkazów na placu manewrowym.
Jacek Szymeczko. Gazeta.pl |
Jacek Szymeczko. Gazeta.pl |
Źródło; www.wikipedia.pl
Jacek Szymeczko. Gazeta.pl |
Jacek Szymeczko. Gazeta.pl |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz