poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Majówka!!!!

 

Jeśli Majówka to tylko w Dziwnowie....

 

A. Zawadzki

 

INKA


INKA


INKA

INKA



INKA

 

 

 




Gazeta z roku 1900




General Anzeiger


General Anzeiger  stettin und die Provinz Pommern

 Gazeta codzienna wydawana w Szczecinie na ulicy Neuer Markt 3/4. 
Gazeta była popularna nie tylko w Szczecinie ale również na pomorzu i prowincji. Można doszukać się w niej wzmianek odnośnie Dziwnowa, który w tamtych latach cieszył się niezwykła sławą.

10 maj 1900 rok, rubryka ogłoszeń;

Luksusowe powozy
Apteka
Fabryka kosmetyków
Usługi szczurołapa i wiele, wiele innych.
4 strony ogłoszeń z 1900 roku z gazety „
General Anzeiger  Stettin und die Provinz Pommern”,
 Wszystko to co dziś przedstawiam zawdzięczam życzliwości właściciela owej gazety , którym jest Pan Bogdan Herbat.- Mieszkaniec Dziwnowa,  podczas remontu swojego domu odkrył cenna pamiątkę sprzed przeszło 100 lat.






INKA

INKA
 General Anzeiger - tak zwana prasa popularna, która pojawiła się w roku 1845 r. (Lipsk), a wzorem były dla niej: francuska „La Presse”, założona przez Emile de Girardin w 1836 r. i amerykański „New York Herald” Jamesa Gordon Bennetta (1835)

INKA

INKA

INKA

INKA
W Szczecinie przy ulicy Neuer Markt 3/4. znajdowała się siedziba prezentowanej przez nas gazety.
Kamienica, w której powstawała owa gazeta została zniszczona podczas II Wojny Światowej. Na jej miejscu powstał inny obiekt, który zachował tę sama numerację – Nowy Rynek ¾ i również stanowi on siedzibę, redakcji jednej ze współczesnych gazet lokalnych.

Kamienica przy Neuer Markt 3-4 jako siedziba redakcji „General Anzeiger”.



Fotografia przedstawia budynek redakcji „General Anzeiger” przy Neuer Markt 3-4 oraz 5 (ok. 1946–1947 r.)

Fascynujące jest to, iż mam w rękach część gazety- kawałek papieru, który przetrwał tyle lat, a budynek, w którym powstała owa gazeta już dawno zniknął z powierzchni ziemi.

Zobaczcie jak w owym czasie przedstawiał się Dziwnów!




INKA


INKA








niedziela, 29 kwietnia 2012

KOLEJNY RAZ NA MAPIE KULTURY






 Witam wszystkich po weekendzie! Chciałam zakomunikować, iż kolejny raz znaleźliśmy się na pierwszej stronie MAPY KULTURY-  prowadzonej przez NARODOWE CENTRUM KULTURY Z WARSZAWY.
Tym razem stało się to dzięki zamieszczonemu w ostatnim tygodniu , ciekawemu artykułowi, który został nadesłany do nas od Pana Grzegorza Oleszczuka z Dziwnowa.

Efektem jego ciekawej pracy, jest wyróżnienie go w postaci publikacji w czołówce strony www.mapakultury.pl




http://mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,112284,5.html

Liczymy na więcej takich wspaniałych artykułów, oraz zachęcamy wszystkich,  którzy posiadają jakaś wiedzę o starym Dziwnowie- do podzielenia się tymi informacjami na forum- z mieszkańcami oraz gośćmi bloga www.dziwnowilikeit.blogspot.com




czwartek, 26 kwietnia 2012

ECO TRENDY!




 KOLEJNY NEWS Z CYKLU ECO TRENDY



Zaawansowany technologicznie śmietnik robi furorę na świecie!
Posiada on własne zasilanie z paneli słonecznych potrzebne do zgniatania śmieci wewnątrz pojemnika. Dzięki temu pochłania ich 5 raz więcej niż zwykły kosz na śmieci, co przyczynia się do zmniejszenia kosztowa utrzymania pracy śmieciarek.





Pojemni ten jest pokaźnych rozmiarów, część górna wyłożona jest panelem solarnym, co sprawia, że pozyskana energia wystarczy na dokładne prasowanie śmieci. Ten publiczny kosz na śmieci jest jednocześnie kompaktorem zagniatającym odpadki, dzięki czemu może ich zmieścić kilkukrotnie więcej niż zwykły pojemnik.
Rzadsze opróżnianie oznacza niższe koszty i zużycie paliwa oraz emisje dwutlenku węgla (śmieciarki) mniejsze aż o 80 procent, co oznacza ogromną korzyść dla środowiska. Panele słoneczne zapewniają darmową i czystą energię, za którą nie trzeba płacić. Śmietnik wysoki na metr dwadzieścia sprawdził się już w wielu miejscach – college’ach, na stadionach, w parkach i w różnych warunkach atmosferycznych. Miejmy nadzieję, że sprawdzi się także w Polsce. Może kiedyś nasza gmina podejmie stosowne kroki w zamieszczeniu takich koszy w naszym rejonie :):)?

środa, 25 kwietnia 2012

Śniadanko! Owsianeczka- samo zdrowie!



Witam wszystkich!

 

 Chciałabym podziękować za tak liczne wejścia i za wszystkie komentarze. Podczas mojego niedługiego blogowania zauważyłam, że najwięcej z Was wchodzi na Dziwnów i like it w godzinach pranych- z czego bardzo się cieszę. To znak dla mnie, że w odpowiedni sposób zaciekawiam was treścią bloga co powoduję liczne wizyty zaraz po waszym przebudzeniu!A to bardzo miłe:)
W związku z licznymi odwiedzinami w porze śniadania, specjalnie dla was przygotowałam kilka cennych informacji które z pewnością przydadzą się do przygotowania zdrowego posiłku, zwłaszcza że wakacje "tuż, tuż" i trzeba pomyśleć o powrocie do formy po długiej zimie ;)
Dlaczego akurat wybrałam owsiankę?  Uważam że jest to wyśmienity posiłek na śniadanie, niesamowicie zdrowy i smaczny oraz prosty w przygotowaniu, dający energie na cały dzień!



Inka

Nie od dziś wiadomo, że śniadanie stanowi najważniejszy posiłek dnia, ale czy wszyscy z Was wstają odpowiednio wcześnie by takie śniadanie spożyć??


Inka

Płatki owsiane to jeden z najbogatszych w białko produkt, pośród produktów zbożowych bogaty w zestaw aminokwasów. Kto w swojej diecie uwzględnia płatki owsa dostarcza  komórka nerwowym i mózgowym  porcję witamy B6 która jest idealna na narastające zmęczenie  oraz wysiłek fizyczny i umysłowy.
Owies ma właściwości antydepresyjne i poprawia nastrój. Zawiera wszystkie witaminy niezbędne do codziennego funkcjonowania oraz cenny magnez i żelazo.



Inka



Płatki owsiane są bogate w błonnik, który oczyszcza nasze jelita ze złogów i toksyn oraz działa świetnie jako prebiotyk zapewniając większą odporność na zachorowania.
Jest jeszcze jedna cenna informacja.Płatki owsiane zawierają cenne kwasy NNUT, których nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć. Naukowcy dowiedli iż kwas ten zapobiega zakrzepom i mażdżycy. Kolejnym cennym kwasem pochodzącym z owsa jest kwas oleinowy który zapobiega chorobom nowotworowym.

Nie są to wszystkie zalety owsianki, jest ich wiele więcej ale z pewnością na podstawie tych kilku informacji możemy stwierdzić iż jest to produkt wszech czasów. W klasyfikacji najzdrowszych produktów na świecie zajmuje 3 miejsce zaraz po owocach palmy Acai i czosnku.

Anna Treder




Anna Treder- lat 25
Modelka i fotomodelka pochodząca z Dziwnowa. Pasjonatka mody, artystka. Od 18 roku życia pracuje jako modelka wybiegowa. W swojej karierze uczestniczyła w wielu pokazach mody 
np. Sopot Fashion Days. Jej zdjęcia możemy podziwiać na wielu portalach modowych.





Fot. Magdalena Tomczyk, makijaż Anna Treder

Anna współpracuje z wieloma profesjonalnymi agencjami modelek oraz z uzdolnionymi fotografami, wizażystami i stylistami, którzy umiejętnie kreują jej wizerunek na potrzeby sesji i ściśle według wizji fotografa.


Weekend mody 2011
Michał Starost

Zawód ten wymaga odpowiedniej umiejętności prezentowania swojego wizerunku potrzebnych do różnych form zdjęć takich jak zdjęcia art., beuty, fashion czy glamour. Sesje z udziałem Ani możemy spotkać przy okazji kampanii reklamowych czy w czasopismach modowych!



Foto Edyta Bartkiewicz
Stylizacja Tamara Gonzalez Perea
make upp Adrianna Pawłowicz
włosy Ola Łuszczek



Grzegorz Skorny
  • Wzrost: 179 cm, waga: 53 kg
  • Oczy: niebieskie
  • Włosy: ciemny blond, półkrótkie 
  • Biust: 84 cm, talia: 63 cm, biodra: 90 cm
  • Rozmiar ubrania: 36
  • Rozmiar obuwia: 39
  • Zakres współpracy: portret, moda











Ania nie ogranicza się tylko do pracy jako modelka, przede wszystkim jest to osoba bardzo uzdolniona plastycznie o indywidualnym wyczuciu piękna, skromna, lecz trochę kontrowersyjna.

Edyta Bartkiewicz projektantka Joanna Bielenica



Sopot Fashion Days 2009


 W życiu stara się spróbować wszystkiego. Obecnie studiuje projektowanie wnętrz oraz zaczyna koncentrować się nad nową formą wyrazu artystycznego po przez stylizacje i makijaż. 

Fot. Magdalena Tomczyk


Fot.M.Tomczyk



Fot. Magdalena Tomczyk, fryzjer Ernerst Kawa



 Przy okazji bierze udział w dwóch konkursach fryzjerskich- Trzymajmy, więc za nią fingersy :)

Fot. Magdalena Tomczyk, fryzjer Ernerst Kawa


Fot. Magdalena Tomczyk, makijaż Anna Treder


Uzdrowisko Dolny Dziwnów /Ost Dievenow/ i Górny Dziwnów /Berg Dievenow/.


Tekst i zdjęcia
Wyciąg z archiwum
„Szaniec Dziwnów”

Uzdrowisko
Dolny Dziwnów /Ost Dievenow/ i Górny Dziwnów /Berg Dievenow/.

W drugiej połowie XIX w. rozwój medycyny umożliwił nowe metody leczenia. Zaczęto rozbudowywać i unowocześniać szpitale, domy chorych jak i uzdrowiska, nazywane później sanatoriami. Te ostatnie proponowały oprócz tzw. kąpieli słonecznych kąpiele w źródłach solankowych oraz kąpiele w wannach i basenach wypełnionych borowiną.
Mała osada rybacka, jaką był w tych czasach Dziwnów, miała już pod koniec XIX w. pierwsze uzdrowisko – był to dom kąpieli solankowych znajdujący się w Dolnym Dziwnowie. Był on najdłużej funkcjonującym uzdrowiskiem w naszym mieście – działał aż do końca II wojny światowej. Ówczesne „centrum” Dziwnowa, – jeśli tak można to określić – znajdowało się od obecnej ulicy Szosowej do parku u zbiegu ulic Wybrzeże Kościuszkowskie i Kpr. Koniecznego. Warto podkreślić, iż było to dość nowatorskie przedsięwzięcie, gdyż w obecnym czasie Dziwnów był typową osadą rybacką z nieregularną zabudową(...)
W Dziwnowie Górnym, w obecnym końcu ul. Parkowej /ówczesna Kaiser Wilhelm Strasse/ na wysokości obecnego pomnika upamiętniającego pobyt Greków w Dziwnowie stało drugie i NAJWIĘKSZE NAD BAŁTYKIEM SANATORIUM(!). Niestety nie znamy dokładnej daty jego powstania. Znana jest tylko data rozebrania owego Sanatorium. Dla kuracjuszy udostępniono m.in. oranżerię, piękny park zdrojowy z fontanną i muszlą koncertową, w której przygrywała orkiestra sanatoryjna. Rybacy – ówcześni mieszkańcy Dziwnowa-chcąc zarobić na kuracjuszach zabierali ich na wycieczki łodziami, co spowodowało stworzenie na istniejącej wyspie, na rzece Dziwnej WYSPĘ MIŁOŚCI…(…)


G.K.O.V.B


Ruch uzdrowiskowy przyczynił się również do niezwykle szybkiego rozwoju turystyki. Zaczęto budować domy wczasowe dla ludzi chętnych do przyjazdu nad morze, wydawano broszury w różnych językach ze wskazaniem możliwości dojazdu do Dziwnowa. Sama podróż była dość atrakcyjna – jedna z tras z Berlina proponowała dojazd pociągiem do Kamienia Pomorskiego /tam pociąg zjeżdżał koło elewatora do mola – ówczesne tory jeszcze istnieją(!)/, a stamtąd promem – parowcem do Dziwnowa. Kuracjusze „lądowali” – tak się określało miejsce cumowania promów – w przystani promowej znajdującej się w byłej SPR Belona, gdzie znajdował się dworzec parowy – miejsce „lądowania”.
Mimo, że był to okres ogólnie dość niespokojny i zapomniano o Pomorzu Zachodnim, to trzeba przyznać, że w tym okresie z małej wioski z paroma chatami rybackimi Dziwnów wybił się do rangi małego miasta. Ludzie przyjeżdżający do Dziwnowa w celach uzdrowiskowych, jak i w celach turystycznych zapamiętali miejscowość i tak Np. w centrum stolicy Niemiec /w zachodnim Berlinie / jest ulica Dziwnowska(...)
Największe i najpiękniejsze uzdrowisko w Górnym Dziwnowie zostało rozebrane w 1914 roku po sztormie, który naruszył fundamenty gmachu, co groziło zawaleniem. Liczne pęknięcia, naruszenia podłóg i stropów były po prostu nieopłacalne do wyremontowania. Z drugiej strony temu podobne uzdrowiska powstawały na prawie całej linii brzegowej
Bałtyku, – dlatego to przeważyło o rozbiórce obiektu i prawdopodobnie przekazaniu elementów innym obiektom sanatoryjnym, np. w domu /przy/sanatoryjnym nazywanym ówcześnie SILVANA zamontowano m.in. wanny z rozbieranego sanatorium, a pozostałą armaturę, którą można było wykorzystać, wysłano do Dziwnówka i Kamienia Pomorskiego, a także do uzdrowiska w Dolnym Dziwnowie.


G.K.O.V.B


Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że w tamtych czasach nie było sklepów z takimi artykułami, a wszystko dowożono drogą wodną-śródlądową (promami) lub koleją do Kamienia Pomorskiego. Przez rozbiórkę uzdrowiska w Górnym Dziwnowie uzdrowisko w Dziwnowie Dolnym dodało do swojej oferty kąpiele w borowinie(…)

G.K.O.V.B

To, co zostało do naszych czasów po całym sanatorium, to cała ulica Parkowa ze skwerem prowadzącym do wejścia na plażę. Pośród brzóz w pobliskim parku stoi do dziś pamiątkowy kamień /granit/ – cały zielony, z zatartym i zarośniętym napisem upamiętniającym istnienie tegoż obiektu. Pozostał także układ alejek, aczkolwiek trochę zmieniony przez obecnych mieszkańców Dziwnowa, którzy to w CZYNIE SPOŁECZNYM odnawiali PARK ZDROJOWY (w latach 50-60-tych XX w.). Na boisku, potocznie zwanym „PATELNIĄ”, widać jeszcze cegły, aczkolwiek mogą to być cegły po przywożonych, wyrzucanych śmieciach, które mieszkańcy masowo wyrzucali do zarośniętego po wojnie parku(...)
Niestety nie jest wiadome, co się stało ze źródłami solanki… tak samo nie są znane losy uzdrowiska z Dolnego Dziwnowa. Istnieją domniemania, że żołnierze przywożeni z frontu wschodniego statkami szpitalnymi do Świnoujścia trafiali na rekonwalescencję do Dziwnowa(...) Armatura jak i sprzęt był wykorzystywany przy leczeniu Greków przywiezionych do Dziwnowa(...)
Autor
G.K.O.V.B.

wtorek, 24 kwietnia 2012

Eco Trendy!

 

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

 

Liga Niedosłyszących (League for the Hard of Hearing) od 1995r. obchodzi Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem chcąc zwrócić uwagę na powszechność występowania hałasu wokół nas oraz jego skutków zdrowotnych. Obchody tego dnia w Polsce zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w roku 2000. 
 
Inka

 

Natężenie dźwięku mierzy się w decybelach.
Szept, tykanie zegarka = 20 dB
Cichy pokój, normalna rozmowa = 30-40 dB
Głośna muzyka = 80-100 dB
Dyskoteka, koncert rockowy = 100-110 dB
Silnik samolotu = 110 dB
Głośno płaczące dziecko = 115 dB
Hałas powodujący ból fizyczny = 140 dB
Hałas, który może doprowadzić do śmierci - 200 dB


Inka



Najbardziej szkodzi nam nieustający szum, który na pozór wydaje się być nie groźny, zwłaszcza że w obecnych czasach większość ludzi przestało go dostrzegać. To, że potrafimy się myślami wyłączyć z ulicznego gwaru nie oznacza, że miejski hałas nie oddziaływuje na nas negatywnie.
Infradźwięki, czyli dźwięki których nie słyszymy, wykorzystywane są w filmach grozy i negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Nałkowscy dowiedli iż dźwięki te powodują "stan alarmu" w  naszym organizmie co prowadzi do powstawania stresu, a w dłuższym czasie do destrukcyjnego wpływu na nasz organizm.

Inka

Gmina Dziwnów testuje uliczne lampy solarne!


Kolejny Krok w kierunku Eco!!!


W gminie Dziwnów od pewnego czasu testowane są lampy solarne.  Urządzenia fotowoltaiczne, które przetwarzają bezpośrednio promieniowanie słoneczne w energie elektryczną.


Inka

 Cały proces zachodzi w panelach fotowoltaicznych. Prostota konstrukcji i łatwa obsługa nie są jedynymi zaletami tych lamp, przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że są bezpieczne dla  środowiska, nie emitują hałasu i nie powodują zanieczyszczeń.

Inka

 Energia jaką czerpiemy z pracy lamp solarnych jest efektywna i bezpłatna. Dzięki takim rozwiązaniom mamy stały dostęp energii.


Inka



Interesujący jest również design tego rodzaju oświetlenia. Ponieważ jest to nowoczesna technologia większość tych lamp wykonana jest w ultranowoczesnej estetyce. Jednakże w zależności od potrzeb i charakteru miasta dostępne są lampy utrzymana w różnych stylach. W estetykę miasta wpasować można lampy marynistyczne, zachowane w klimacie morskim czy bardziej retro- stylizowane odpowiednio dla wyglądu starego miasta. Poniżej przedstawiam ciekawe designerskie propozycje lamp w różnych miastach świata!


Inka


Inka


Inka


Inka

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Wiosna!



"Bogaty - to nie ten, kto ma dużo pieniędzy, lecz ten, kto może sobie pozwolić na życie wśród uroków, jakie roztacza wczesna wiosna."

Antoni Czechow




Inka


Wiosna zawitała na dobre, przyroda budzi się do  życia, ludzie są radośni a po błękitnym niebie wędrują białe chmury......







Inka

Inka


Po zimowym marazmie , ulice, parki, skwerki i place zabaw zaczynają tętnić życiem. Wszędzie pełno radosnych i szalejących na rowerach , hulajnogach i rolkach dzieciaków.


Inka

Inka

Inka

Inka

Inka